YAYED
YAYED
YAYED
YAYED
YAYED

Yerel Seçimler

E-Bülten

YAYED

Ulaşım

Kentiçinde otoban olmaz. Kentler yaya ve taşıt birliğinin yaya lehine düzenlendiği yerleşmelerdir. Yayaları ölüme götüren "trafik canavarı" değil, otoban hızını kent merkezine taşıyan ulaşım politikasıdır. Kentiçi ulaşım cinayetlerine son vermek, mevcut politikanın değiştirilmesiyle olur...

13 Mart 2007 günü öğleye doğru, yani güpegündüz ve henüz kimsenin yorgun olmadığı saatlerde, 11.00‘de Ankara‘da kentin göbeğinde bir araç bir yayaya çarptı. Kent merkezinde, Sayıştay binasının önünde, herhangi bir bedensel engeli ya da yaşlılık gibi bir sorunu olmayan arkadaşımızı, Deniz SAYIN‘ı böyle yitirdik.

Üzerinde duracağız, tam rakamları bulacağız, kentiçinde ölümleriyle rakam konusu yapılanların adlarını ve öykülerini toplayacağız. Herhangi birimizin dostu, eşi, babası-annesi olan sevdiklerimizin bu kabul edilemez gidişlerinin sorumlularını saptayacağız.

Kentiçinde, kent merkezlerinde taşıt çarpmasıyla yok olan insanlarımızın hiçbiri "dikkatsiz", "kurala uymama" gibi açıklamalarla ‘kendi suçlarının bedelini ödemiş‘ ilan edilemeyecektir. Kentiçi ulaşım, yaya - taşıt beraberliğinde yaya için düzenlenir; yayanın dikkatsiz olabileceği, kuralı ihlal edebileceği varsayımı baştan kabul edilerek planlanır ve yapılır.

Kentiçinde yaya ölümlerinini sorumlusu, kentiçinde otoban mantığına dayalı yol yapma politikasıdır. Bu politika, bir an önce değiştirilmelidir. Sorun doğru saptanmalı, sorumlular doğru belirlenmelidir. Biz, YAYED olarak bu sorunu gündemimimizin baş maddesi kılıyoruz.

Bize katkı verin. Kentiçi ulaşım cinayetlerini bildirin. Olayı, tarihini, mağduru, sevenlerinin yaşadıklarını anlatın. Bu cinayetlere son verilmesini sağlayalım.

YAYED Yerel Yönetim Araştırma Yardım ve Eğitim Derneği Ziya Gökalp Caddesi, No.30 Kat.5 D.17 06420 Kızılay / Ankara, T: (312) 430 35 60, F: (312) 430 62 90
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. Web sitesi içerisindeki dökümanlar yazılar ve resimler kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz. © 2012
Web Tasarım