YAYED
YAYED
YAYED
YAYED
YAYED

Yerel Seçimler

E-Bülten

YAYED

Borçlanma Yolları...

Sermaye Piyasası Kurulu, yerel malvarlıklarımızı borçlanma aracı kılmanın yollarını hazırlıyor....

SPK belediyelerin borçlanma yollarıyla ilgili yeni bir adım atıyor. Belediyelerin sermaye piyasaları üzerinden borç temini konulu bir proje yürüten kurumun bu çalışması bugün itibariyle gazetelere de yansıdı.

"Büyük yatırıma para için belediye tahvilleri geliyor
MİTHAT YURDAKUL Ankara, Milliyet (28.12.2006)

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kamu harcamalarının sermaye piyasaları üzerinden karşılanabileceği yeni modeller hazırladı. Buna göre, 1980‘lerin popüler yatırım araçlarından gelir ortaklığı senedine (GOS) benzeyen belediye tahvilleri ile metro, köprü, tünel, baraj gibi büyük projelere sermaye piyasaları üzerinden finansman sağlanacak.

SPK İkinci Başkanı Turan Erol, SPK tarafından öngörülen birinci modelin gelirlerin menkul kıymetleştirilmesine dayandığını belirterek, bu kapsama, 1980‘li yıllarda uygulanan GOS‘ların girdiğini kaydetti. Erol, "GOS‘lar, arkasında düzenli bir nakit akışı bulunması nedeniyle cazip bir yatırım aracı oluşturmaktadır" dedi.

İkinci modelin ise "ortaklığa dayanan finansman" olduğunu kaydeden Erol, bu model için gayrimenkul yatırım ortaklığı ve gayrimenkul yatırım fonlarının kullanılabileceğini kaydetti. Erol, "Kamu kuruluşları ve belediyelerce kurulacak gayrimenkul yatırım ortaklığı ve fonlarının portföylerine, büyük ölçekli altyapı projelerinin finansmanı amacıyla ihraç edilebilecek sermaye piyasası araçları alınabilir" diye konuştu.

Alınan bilgiye göre, SPK, büyük altyapı projelerinin menkul kıymet çıkararak finanse edilebilmesi amacıyla belediye tahvilleri sistemi üzerinde çalışıyor."

Mali Sistem - diğer haberler (Mali Sistem sayfasına git)
YAYED Yerel Yönetim Araştırma Yardım ve Eğitim Derneği Ziya Gökalp Caddesi, No.30 Kat.5 D.17 06420 Kızılay / Ankara, (312) 430 35 60, yayedder@gmail.com
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. Web sitesi içerisindeki dökümanlar yazılar ve resimler kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz. © 2012
Web Tasarım